От дирекция „Надзор на инвестиционната дейност“ на Комисията за финансов надзор отправят препоръки към лицата, участници на капиталовия пазар за повишено внимание и провеждането на засилена политика по управление на риска, преди да се пристъпи към извършване на инвестиции в инвестиционни фондове, които инвестират изключително в цифрови активи.
Предвид факта, че криптовалутите все още не са придобили квалификациите на жизнеспособен клас активи, някои мениджъри на хедж фондове предприемат стъпки, за да използват потенциала на пазара. Наблюдава се не само интерес към дигиталните активи, който непрекъснато нараства и навлиза в масовия поток, но ѝ наличие на фондове, фокусирани върху криптовалутите, опериращи без издадени за целта разрешителни.
Въпреки че има създаден мит, че криптовалутите осигуряват висока възвръщаемост на инвестициите за инвеститорите, обратното е също толкова вярно. Цените на криптовалутите могат да се покачват и падат неимоверно за кратък период от време и затова не е изненада, че мнозина ги разглеждат като спекулативен актив за инвестиране. Диверсификацията на инвестиционния портфейл е възможна да бъде приложена, за смекчаване на инвестиционните рискове. КФН напомня за тези рискове, които могат да доведат до загуба на средствата на инвеститорите, които трябва да се взимат предвид и да не се осъществяват сделки със съмнителен характер.
От регулаторна гледна точка следва да се има предвид, че повечето възможности за инвестиране в криптовалути са извън обхвата на регулацията на този етап. Преди да инвестирате в хедж фонд или еквивалентен фонд, важно е да проверите дали той се регулира от съответния регулаторен орган. КФН обръща внимание, че хедж фондове, алтернативни инвестиционни фондове и техните еквиваленти трябва да отговарят на определени законови изисквания, включително да бъдат регистрирани или да притежават подходящ лиценз а лицата, които ги управляват нужните знания и опити да предоставят периодични отчети на различни заинтересувани страни.