В последно време стана много популярна темата за бюджетното пътуване и затова как да го правим и да спестим пари, но се пропуска един важен елемент, на който незнайно защо не се обръща особено внимание, разбира се, на който ние ще се спрем и който е от съществено значение. Когато пътувате в чужбина и отидете да теглите пари, за да си осигурите местна валута в брой, таксите могат да дойдат от всички посоки. С добро планиране и разбиране може да спестите пари и да избегнете досадни скрити такси.
Важно е да изясним въпроса за това как се формира транзакционната такса при теглене в чужбина. Тя се състои от три компонента кумулативно: такса на вашата банка за теглене на пари от банкомат в чужбина, административна такса за ползване на терминално устройство от местната банка и комисионна за покупка на валута.
Ако вашата банка прилага такси за теглене на пари в брой от банкомат в чужбина, както много банки правят, вие ще заплатите фиксирана цена + процент от цялата изтеглена сума при използване на вашата карта на чужд банкомат. Важно е да се отбележи, че тази такса се разделя на два основни типа: такса за теглене на банкомат в Европейския Съюз и Европейското икономическо пространство (ЕИП) и такса за теглене извън ЕИП като ще се приложи тази в зависимост на кое условие отговаряте. Тарифите за теглене в ЕС и ЕИП при част от банките е фиксирана сума в размер между 1 и 2 лева, а при други е комбинация от фиксирана ставка, която е в размер на 1,50 лева и около 0,20% от теглената сума, а тарифите за теглене извън ЕС и ЕИП са комбинация от фиксирана ставка и процент от цялата теглена сума, което се равнява на 5 лева + 1%. Тези данни са представителна извадка и се дължат на независимо проучване свързано с тарифите за физически лица. Във всеки конкретен случай, следва да проверите тарифата на вашата банка.
На следващо място се прилага такса от местната банка или финансова институция, чието терминално устройство използвате. Тя най-често е фиксирана сума и е в размер на няколко евро, но може също да бъде в процентно съотношение.
На последно място е таксата за покупка на валута. Когато теглите пари в чужбина, има банкомати, които предлагат възможност за конвертиране на транзакциите във валутата на вашата сметка, така нареченото динамично превалутиране (Dynamic Currency Convertion), но това крие рискове от изключително неблагоприятен курс за продажба.
Европейската Комисия прокарва политика на законодателни промени на ниво общност, с които цели да подобри финансовите услуги, да направи плащанията по-прозрачни и да изсветли таксите, което се изразява в задължение за доставчиците на платежни услуги да въведат процедура на терминалните устройства, която да показва таксите, които ще се начислят при дадената операция и каква е крайната сума заедно с начислените такси, която ще се вземе от сметката на потребителя, за да може той да вземе информирано решение.
Как да избегнем плащането на банкови такси при теглене на пари в брой извън страната?
Картово разплащане
За първи и предпочитан метод на плащане се препоръчва използването на дебитна банкова карта. Тя ви осигурява удобство да не се движите с големи суми пари във вас, предоставя защита на парите и ви гарантира сигурност при плащанията и ненапоследно място няма такси при нейното използване, т.е. всички такси са за сметка на търговеца. Разбира се, хубаво е да проверите тарифата на вашата банка, защото има единици банки в зависимост от вида на банковата услуга, която използвате и типа на картата при плащания на POS устройства в чужбина, може да начисляват такси.
Може ли да се използва кредитна карта?
Принципно няма проблем да се използва и кредитна карта, но в повечето случаи кредитните карти са свързани с повече и с по-високи такси и дори може да няма отлагателен период и да започне да тече лихва веднага върху използваната сума при разплащания в чужбина. Повече относно условията, е подходящо да се свържете с банката издател преди да предприемете действия по използването ѝ.
Покупка на конвертируема валута при лицензиран търговец на валута в страната
Преди заминаване е препоръчително да се снабдите с конвертируема валута като евро или долари или направо с местна валута. От съображения за сигурност не е препоръчително да закупувате големи количества, а само толкова колкото е необходимо за задоволяване на ежедневните нужди, като покупка на храна и напитки, заплащане на превозна такса и други бързооборотни сделки на ниска стойност. Защо да закупите при търговец на валута, а не в банков клон, защото по-голямата част от търговците на валута и благородни метали не прилагат фиксирани административни такси за обмяна и предлагат по-конкурентни обменни курсове?
Използване на партньорска мрежа от банкомати
Ако вашата банка развива дейността си в няколко страни или е сключила партньорски споразумения с други банки в чужбина или е част от холдингова структура, която оперира на банковия финансов сектор в множество страни може да предлага възможност да теглите при преференциални условия или дори без такса. Проверете за такива условия, за банки и банкомати къде се намират и дали има такива във вашата дестинация и по възможност ги използвайте.
Плащане в местна валута
Без значение дали ще теглите пари в брой от банкомат или ще плащате на POS терминално устройство с карта винаги плащайте в местна валута. В чужбина съществува възможност терминалното устройство да ви предостави право на избор дали да теглите или да платите в местна валута или във валута на вашата сметка. Винаги избирайте в местна валута, защото вашата банка може и със сигурност ще ви предложи по-добър обменен курс.
Намаляване броя пъти, в който ще използвате банкомат
Въпреки че не е препоръчително да се разхождате с голям обем пари в брой в портфейла, редуциране честотата на теглене на пари може да ви спести сериозна сума. Тази ситуация много зависи от това в коя част на света ще пътувате. Ако ще посещавате страни, които най-общо са слабо икономически развити, това може да се окаже единственият метод на разплащане, който ще бъде валиден за вас. Ако все пак ви се наложи да прибегнете до този метод, предвид гореизложеното за формиране на таксата за теглене в чужбина, се препоръчва да изтеглите възможно най-много пари в брой, така че да се оправдае платената такса. Хубаво е да се информирате във вашата банка за дневните и седмичните лимити за теглене на пари в брой в чужбина тъй като от съображения за сигурност може да има ограничения.
Изтеглете толкова пари наведнъж, колкото се чувствате комфортно и смятате, че са ви необходими и ги дръжте на сигурно място, като например депозирайте ги в сейфа на рецепцията в хотела, в който сте се настанили, ако разбира се предлага такава услуга. Това ще намали броя пъти, в който ще е необходимо да използвате банкомат отново и да плащате нова такса. Освен това, винаги, когато имате възможност плащайте с дебитна карта. Ще избегнете допълнителни такси, както посочихме по-рано в точка 1.
При теглене на пари от банкомат в чужбина задължително се използват устройства на лицензирани банкови институции. Не се препоръчва използването на банкомати на независими оператори.
Използване на банка, която не начислява такси за теглене на пари в брой в чужбина
Ако имате сметки в повече от една банка или обмисляте да откриете нова сметка и сте често пътуващ, помислете за банки, които не начисляват такси за чуждестранни транзакции или такси за чуждестранни банкомати или поемат за тяхна сметка плащането на такива такси.
Използване на банка, която възстановява платени такси
Друга възможност е да проверите дали вашата банка възстановява платени такси и в какъв размер за теглене на пари в брой на банкомат в чужбина извън нейната или партньорска мрежа, ако да дали вашата сметка разполага с такова предимство. Разбира се, такъв тип услуга на банковия пазар в Република България към момента не съществува, но в случай, че ползвате услуги на чуждестранни банки, това е една вероятна възможност.
Използване на кешбек дебитна карта
Кешбек по дебитна карта е услуга, предлагана на клиенти на дребно, при която сума се добавя към общата покупна цена на транзакция, платена с дебитна карта и клиентът получава тази сума в брой заедно с покупката. Кешбекът може да има ползи за клиента в много сценарии. На места, където наблизо няма банкомати или близките машини не работят или не са заредени, местен търговец може да е в състояние да достави необходимите пари в брой и да предложи повече гъвкавост. Понякога просто е по-удобно да комбинирате транзакциите при търговеца на дребно и банкомата в една транзакция за връщане на пари с търговеца на дребно.
Разбира се, не навсякъде тази услуга се предлага, но не пречи да попитате на касата. Ако бизнесът го позволява, искането за връщане на пари в брой, може да ви помогне да избегнете такса за чуждестранна транзакция на банкомат. Уверете се, че използвате дебитна карта без такса за чуждестранна транзакция, за да избегнете допълнителна такса.
Препоръчваме също да се запознаете с условията на кешбек програмата на вашата банка, каква е максималната сума, която банката връща обратно и по какъв начин се случва, защото програмата може да предвижда трупане на бонус точки и получаване на награди, като например ваучери за подаръци.