Преди месец лятото настъпи с пълна сила и горещините не спират, което изисква от нас да държим климатиците включени, както в работните помещения така ѝ в помещенията за почивка и отдих, за да постигнем приятна и здравословна среда за работа.
Случвало ли ви се е да включите климатика и да се разнесе една неприятна миризма или пък да започне да тече вода от вътрешното тяло, все едно има спукана водосточна тръба? Ако отговорът на въпроса е да, тази публикация е точно за вас.
Основните функции на климатика са да охлажда въздуха през горещите летни дни и обратно да го затопля през студените зимни вечери. Страничният ефект, който се поражда в следствие на процеса по охлаждане е изушаването на въздуха, отнемане на неговата влажност. Тази влага не изчезва нито преминава към външното тяло, както погрешно много хора схващат, защото към външното тяло циркулира само хладилният газ (фреонът), преминава през радиаторната решетка, охлажда се и се връща обратно в системата.
Отнетата от въздуха влажност се втечнява в малко казанче, което е разположено в основното (вътрешно) тяло. Обемът му не е голям и при по-продължително ползване на климатика на функция охлаждане води до препълване и преливане, от което идва и теча. При нормална работа казанчето не се препълва и не прелива, но събраната вода в него остава. Когато достатъчно дълго престои тя става хабитат за бактерии, гъби и акарии или резултатът е образуване на плесен, което води до неприятна миризма, когато климатика бъде стартиран.
С цел да избегнете негативните последици и резултатите от тях и да осигурите чисти помещения и приятна и здравословна работна среда за вас и вашите колеги, както ѝ за вас и вашите близки и любими вкъщи, просто трябва да направите едно единствено действие. След като достигнете желаната от вас температура и прецените, че повече няма да охлаждате и предприемете действия по изключване на апарата, преди окончателното му изключване го превключете в режим само вентилатор за около 15 - 20 минути, за да може натрупалата се влага да се изпари, което ще предотврати преливане в бъдеше, както ѝ образуване на плесен, неприятни миризми и разпространение на микроби.
В допълнение към чистата и здравословна среда ще добавим ѝ съветите от специалистите относно температурната амплитуда. Разликата във вътрешната температура, тази на помещението, в което се намирате или искате да охладите с външната температура (температурата на външния свят) не трябва да преминава границата от 5ºС. Научно доказано е, че е подходяща, за да осигури нужната прохлада, но и да позволи бърза климатизация от страна на влизащи и излизащи от помещението, в следствие на което ще се избегнат здравословни проблеми. Същото правило важи и за студените периоди от годината при затопляне на помещенията.