Тази година на 17-ти март взе решение за отнемане на лиценза за застрахователна дейност на Euroins Romania Asigurare-Reasigurare S.A., за започване на процедура по откриване на производство по несъстоятелност, забрана за свободно разпореждане с активите и назначаване на Застрахователния гаранционен фонд (FGA) за временен администратор на дружеството. От официално оповестената информация не става ясно за причините довели до решението.
Евроинс Румъния е дъщерно дружество, част от групата на „Евроинс Иншурънс Груп“ АД. Групата оперира в 13 държави и обслужва близо 4 млн. клиенти. Тя е собственост на Еврохолд България АД енергийна и финансова група с дейност в региона на Централна, Източна и Югоизточна Европа. Акциите ѝ се търгуват на фондовите борси в София и Варшава.
В тази връзка е важно да отбележим, че Евроинс Румъния не извършва застрахователна дейност в Република България и решението на ASF не засяга застрахованите лица в българските застрахователни дружества от групата на „Евроинс Иншурънс Груп“ АД.
Комисията за финансов надзор на Република България направи уведомление, че не е установила проблеми с платежоспособността нито на индивидуалните дружества от групата на „Евроинс Иншурънс Груп“ АД, нито на групата като цяло.
Компанията майка на Евроинс също потвърди стабилността на всички свои останали бизнеси. Извън Евроинс Румъния, другите дружества на Еврохолд на всички останали 11 пазари, на които те оперират, включително застрахователни и енергийни, работят и ще продължат да работят както обикновено и без никакви проблеми, обслужвайки своите клиенти и задължения и изпълнявайки своите бизнес планове за годината.
Във връзка със започнатите правни процедури по откриване на производство по несъстоятелност, Еврохолд е направил възражение пред компетентния окръжен съд, с което оспорва искането на властите в Румъния.
Несъстоятелността се свързва с две основни предпоставки едната, от които е търговското качество на длъжника и втората предпоставка е неплатежоспособността или свръхзадължеността.
Неплатежоспособността е особено имуществено състояние. Един длъжник е неплатежоспособен, когато не е в състояние да изпълни свое парично задължение, което е изискуемо, т.е. настъпил е неговият падеж, произтича пряко от търговска сделка или е свързано с нея, има публичноправен характер и е свързано с търговската дейност на длъжника, или е частно държавно вземане, както ѝ задължение за изплащане на трудови възнаграждения към най-малко 1/3 от работниците и служителите, което не е изпълнено повече от 2 месеца. Длъжникът не е в състояние да изпълни свое задължение, което отговаря на описаните характеристики поради липса на парични средства в брой и по негови банкови сметки.
Неплатежоспособността се предполага, когато длъжникът е спрял плащанията. Невъзможността да изплаща паричните си задължения трябва да се е проявила по един видим и постоянен начин. Спрените плащания имат спомагателно и допълнително значение тъй като служат за доказване на неплатежоспособността.
Свръхзадължеността е специална предпоставка за откриване на производство по несъстоятелност. Тя има значение само за капиталовите търговски дружества. Едно капиталово дружество е свръхзадължено, когато неговите права и активи не са достатъчни, за да покрият паричните му задължения. Имат се предвид всички активи и само паричните пасиви. Не е необходимо задълженията да са изискуеми и ликвидни, т.е. безспорни по основание и размер.